Historia klubu

Opisując historię Klubu warto przedstawić osobę, od której wszystko się zaczęło.

Tomasz Szczerek, bo o nim mowa, urodził się w 1979 roku w Białogardzie, w mieście które uznawane jest za jedno z najlepszych w Polsce jeśli chodzi o poziom wyszkolenia zawodników trenujących zapasy w stylu wolnym. W 25 tysięcznym mieście jedyną atrakcją było oczywiście trenowanie zapasów.

Fotografia z 1995 roku.

Do klubu zapaśniczego wówczas „ Iskry” Białogard trafił w wieku 10 lat. Pod okiem trenera Andrzeja Szwenka szlifował swój „ warsztat zapaśniczy” uczestnicząc w wielu zawodach w Polsce i za granicą. Zdobywał medale w każdej grupie wiekowej.

Medaliści Mistrzostw Polski z 1997 roku.

Był również członkiem Kadry Narodowej, która przygotowywała się na Igrzyska Olimpijskie w Atenach w 2004 roku oraz dwukrotnym reprezentantem Polski na Mistrzostwach Europy Juniorów ( startując drugi raz zajął VII miejsce).

I tak to trwało przez około 13 lat. Dopóki nie zaczęło się prawdziwe życie…..

A wszystko zaczęło się od kontuzji kolana, którego nabawił się podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski w 2001 roku.

Dalej było już tylko gorzej. Po operacji kolana niezdolny do treningu zaczął zupełnie odwrotne do dotychczas prowadzonego życia. Zaprzestanie treningów nie wyszło na dobre.

W 2005 roku poznał swoją obecną żonę Annę i od tego czasu wszystko się zmieniło.

Wyjechali razem do Londynu, gdzie na nowo po 5 letniej przerwie w trenowaniu znowu pojawił się na macie. Nie były to jednak zapasy, lecz brazylijskie jiu- jitsu.

Trafił do klubu „ London Fight Factory” , gdzie pod okiem „ czarnych pasów” z Brazylii szlifował swoje umiejętności walki w parterze. Po kilku treningach Brazylijczycy dostrzegli ogromny potencjał Szczerka i zaproponowali mu prowadzenie i szkolenie swoich zawodników pod kątem zapasów. Po dwóch miesiącach treningu wystartował w eliminacjach do najbardziej elitarnego turnieju ADCC( Abu Dhabi Combat Club ) na Świecie, gdzie nie dał szans żadnemu ze swoich przeciwników zdobywając złoty medal i prawo występu w mistrzostwach Europy. Został również doceniony niebieskim pasem z rąk 6- krotnego mistrza Świata w bjj Ricardo Viera.

W marcu 2007 roku wystąpił w mistrzostwach Europy ADCC w Finlandii. Zwycięzcy poszczególnych kategorii wagowych automatycznie awansowali do mistrzostw świata. Szczerek doszedł do finału przegrywając w nim ze swoim rodakiem Radosławem Turkiem. Mimo, że zajął drugie miejsce organizatorzy światowych finałów ADCC dostrzegli w nim potencjał i wręczyli jedną z dwóch tzw. „ dzikich kart”, uprawniających do startu w mistrzostwach .

I tak oto Tomek wziął udział w najbardziej prestiżowym turnieju ADCC, gdzie startują najlepsi przedstawiciele sportów chwytanych z całego świata. Zawody odbywają się co dwa lata w różnych zakątkach świata. Tym razem przypadło na USA.

Na fotce od lewej: Michał Materla, Karol Bedorf, Braulio Estima, Tomasz Szczerek

W pierwszej walce spotkał się z Braulio Estimą, „ czarnym pasem”brazylijskiego jiu – jitsu, czterokrotnym mistrzem świata. Niestety przegrał przez dźwignię na łokieć i odpadł z dalszej rywalizacji. Estima doszedł do finału, w którym przegrał ze swoim rodakiem z Brazylii Xande Ribeiro.

Po powrocie do Polski zamieszkał w Kołobrzegu, gdzie ciągle rozwijał swoje umiejętności walki w parterze. W 2008 roku wziął udział w mistrzostwach Polski ADCC. Startując w najcięższej kategorii wagowej ze sporą niedowagą nie dał żadnych szans rywalom zdobywając tytuł Mistrza Polski. W tych samych zawodach wziął udział także młodszy brat Tomka – Mariusz. On również zwyciężył w swojej kategorii. Srebrny medal w grupie juniorów zdobył również Tomasz Szkałuba, co pozwoliło drużynie z Kołobrzegu zdobyć tytuł Drużynowego Mistrza Polski.

Widząc zainteresowanie wśród coraz szerszej rzeszy ludzi do uprawiania brazylijskiego jiu – jitsu oraz mieszanych sztuk walki, postanowił zawiązać stowarzyszenie mające na celu rozwój tych dyscyplin w Kołobrzegu oraz stałe podnoszenie ich poziomu. I tak W 2008 roku powstał „Top Team” – „robocza” nazwa stowarzyszenia, która w 2011 roku przekształciła się w „Szczerek Fight Team”.

Tomasz Szczerek w 2009 roku zwyciężył w elitarnym turnieju ADCC pod nazwą „Grappling Arena Rewanż”, gdzie po pewnym zwycięstwie otrzymał zaproszenie na światowe finały ADCC odbywające się tym razem w Barcelonie. Tam w pierwszej walce spotkał się z Ricco Rodriguezem, byłym mistrzem ADCC oraz byłym mistrzem największej na świecie organizacji propagującej mieszane sztuki walki – UFC. Walczył również dla nieistniejącej już organizacji PRIDE FC. Tomek wygrał na punkty, co dało mu miejsce w pierwszej ósemce grapplerów na świecie.

Ricco Rodriguez( po lewej)

Rok 2009 przypieczętował srebrnym medalem mistrzostw Polski w zapasach w stylu wolnym. Jest człowiekiem lubiącym wyzwania, dlatego w 2011 roku spróbował swoich sił w najbardziej wymagającym sporcie jakim jest MMA ( mieszane sztuki walki) . W swoim debiucie na zawodowym ringu nie dał szans swojemu przeciwnikowi wygrywając przez dźwignię na łokieć.

Od 2012 roku zajmuje się również organizacją gali sportów walki MMA Fight Night oraz Pucharu Wybrzeża Dzieci w zapasach w stylu wolnym . Dzieci od 4-ego roku życia biorą udział w grach i zabawach z mocowaniem.

W 2014 roku otworzył filię Szczerek Fight Team na wyspie Wolin. Zajęcia prowadzone są w Publicznej Szkole Podstawowej w Kołczewie.

W dalszym ciągu rozwija swoje umiejętności jednocześnie prowadząc Klub, gdzie jest głównym trenerem.